Готувати напій потрібно у доброму настрої. Під руками повинна бути закуска – картопля печена на грані («грань» – діал., що означає «жар») та хліб із салом. Якщо повз хату господаря йде знайома чи незнайома людина, його обов’язок запросити її і почастувати сливовицею, яка щойно витекла з цівки.

Напій зберігають у скляній корчазі, яку щільно закривають дерев’яною пробкою. Краї заливають розплавленим воском. Кожен ґазда, що себе поважає, до горловини корчаги прив’язує червону стрічку, щоб не врекли. Зазвичай кладуть сливовицю у темне місце. Однак, якщо потрібно довше зберігати, то закопують корчагу в землю на глибину до 1 метра.

Жодне святкування та новоселицьке весілля не відбувається без сливовиці. Кажуть, як її не було на столі, то ґазда або бідний, або скупий. Деякі жителі принципово вживають тільки слив’янку, бо вона і зігріє, і звеселить.

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019
© Усі права застережено

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019 



альовниче село Новоселиця розташоване на гористій місцевості у південно-східній частині хребта Гута. Тут і стара дерев’яна церква – історична пам’ятка ХVІІ століття, що побудована без єдиного цвяха, і прекрасний музей етнографії, де збережено минуле затисянського краю, і найвища точка Виноградівського району – гора Фрасин. Приваблює туристів і домашня горілка – сливовиця. Цей напій одержують шляхом подвійної дистиляції. Спочатку сливи очищають від кісточок, а потім дають їм добре перебродити. Використовують такі сорти, як бистриця, кобилиця, маргіта та алича.

Усі, хто бажає, мають можливість не тільки побачити на власні очі прадідівський процес виготовлення сливовиці, але й пригоститися нею. Місцеві господарі наголошують, що вживання екологічно чистих та натуральних продуктів – це запорука здоров’я та довголіття. А ще кажуть, що сливовиця – ліки від усіх хвороб: невеликі порції слив’янки корисні для травної системи, настоянки на лікарських рослинах (календула, звіробій, чебрець, бузина, горіх волоський) стануть у пригоді при аритмії, стоматологічних проблемах, а компреси зі сливовиці чудово знімуть біль при артриті.





Новоселиця – село у Виноградівському районі

Населення: 1450 жителів

Координати: 48° 7′ 46″ пн. ш.23° 13′ 33″ сх. д.

Відстані: Київ – 837 км • Львів – 295 км •  Ужгород – 112 км • Будапешт – 360 км

Перша писемна згадка: 1619 рік

Докладніше: https://uk.wikipedia.org/wiki/Новоселиця_(Виноградівський_район)

КЗ «Обласний організаційно-методичний 
центр культури» Закарпатської облради

КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської облради

© Усі права застережено