За легендою Шархань – добрий міфічний дракон, «вигулювати» якого мали право лише неодружені парубки. Як відомо з переказів боронявських старожилів, цю традицію започаткували монахи, які оселилися в селі під час будівництва монастиря. За легендою тутешній дракон сповіщав про радість від народження Спасителя Христа всього живого на землі, від «повзучого» до «літучого»…

Місцеві жителі стверджують, що в сучасній інтерпретації релігійне значення обряду забулося і набуло світського характеру, за допомогою якого місцеві юнаки демонструють родинам своїх потенційних наречених власні наміри одружитися. Майбутній наречений збирав друзів і разом з ними після святої вечері йшов колядувати до оселі обраної дівчини. Під час спеціальної місцевої колядки «Радість нам ся являє» з’являвся Шархань. Хлопець, що керував ним, «розкривав» змія, а той діставався аж до дівчини. Голова дракона ніби кланялася дівчині, а його язики торкалися її обличчя. Такі знаки в селі означали, що незабаром цій родині варто чекати сватів. Майже кожна боронявська сім’я відчула такого роду залицяння, отож кожен парубок, котрий нині колядує, «пускаючи» Шархань, готовий переказати аналогічну романтичну історію сватання свого батька до матері…

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019
© Усі права застережено

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019 



архань» (sárkány – у перекладі з угорської – дракон) – унікальна архаїчна різдвяна традиція колядування на Святвечір у селі Бороняві Хустського району. Шархань, або «Райський гад», – святковий атрибут у вигляді голови дракона (змія) завдовжки до п’яти метрів та вагою п’ять і більше кілограмів, виготовлений винятково з натуральних матеріалів: дерева, тканини та паперу.

Він складається з дерев’яної конструкції (з’єднаних на шарнірах дощечок, які можуть висуватися на велику відстань) та голови змія, яка виготовлялася з дерева й обклеювалася папером різних кольорів. Шархань міг бути одноглавим чи триглавим. Керування ним вимагає чималих зусиль і хорошої фізичної підготовки (особливо в момент, коли Шархань розтягався на повну п’ятиметрову довжину). Управляючи особливим різдвяним атрибутом, юнак має ще й посміхатися, співати, жартувати та погойдувати ним у такт місцевій колядці «Радість нам ся являє».





Бороняво – село в Хустському районі

Населення: 3760 жителів

Координати: 48°09′27″ пн. ш. 23°23′07″ сх. д.

Відстані: Київ – 796 км • Львів – 305 км •  Ужгород – 125 км • Будапешт – 385 км

Перша писемна згадка: 1389 рік

Вебсайт: https://khust-rda.gov.ua/selo-boronyavo-09-29-33-26-09-2018

КЗ «Обласний організаційно-методичний 
центр культури» Закарпатської облради

КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської облради

© Усі права застережено