Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019
© Усі права застережено

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019 



ичківський медяник – унікальний закарпатський варіант традиційної весільної випічки. Тільки у Великому Бичкові Рахівського району Закарпаття молодята на весіллі ламають медяник замість короваю. Саме тому з давніх-давен на весілля пекли три медяники, які освячували під час вінчання в церкві, – два маленькі і третій великий. Один із менших дарували священнику, другий тримали вдома як оберіг. Третій – великий – стояв на столі перед молодими. Після того як «завили» молоду (зав’язали їй хустинку), під спів жалісних пісень молоді стають по різні боки столу і розривають медяник. За повір’ям, хто більше урве, той довше житиме. Весільні медяники стали символом надійності й міцності новоствореної сім’ї.

Перекази про цей урочистий кондитерський виріб передавалися з покоління в покоління й дійшли до нас. Назва походить від слова «мед», адже саме цей інгредієнт є основним у випічці. Крім того, рецепт включає горіхи та спеції, які господині тримають у секреті. Унікальним медяник робить орнамент, в основі якого – магічні знаки й обереги. До того ж кожен медяник завжди оригінальний. Його готують на замовлення. Найчастіше – на весілля, день народження, а також як сувенір на удачу.

Випікання, підготовка медяника до розпису й саме декорування є тривалим і складним процесом, який займає кілька днів. Рецепт складається з 16 інгредієнтів. Борошно, масло, мед, цукор, какао, дріжджі, амоній, спеції (гвоздика, кориця, ванільний цукор), фруктова горілка. Вона йде і в глазур, і в тісто. У глазурі вона дає потрібну консистенцію, у тісті горілка краще розчиняє жири. Етап замішування тіста й випікання – найскладніший (може погано підійти чи погано пропектися). Розписувати медяник можна лише на третій день після випікання. Найменший медяник прикрашають не менше двох годин, а великий – 5–6 годин (якщо ніщо не відвертало увагу).

Розмальовують його сумішшю білка з пудрою з додаванням лимонного соку й харчових барвників. Орнамент основи щоразу має новий варіант. Однак чотири ромби й хрестик є обов’язковими. Також можна знайти закодовані символи землі, природи, сім’ї. Наприклад, решіточки (огорожа) – захист від недобрих людей, червоні крапочки – від пристріту (вроків). Усе інше – імпровізація. Часом ідеї для розпису своїх медяників майстрині беруть зі старовинних вишивок. Декорування медяника – дуже тонка філігранна робота.



Великий Бичків – селище міського типу в Рахівському районі Закарпатської області.

Населення: 9 300 жителів

Координати: 47° 58′ 17″ пн. ш.24° 00′ 17″ сх. д.

Відстані: Київ – 720 км • Львів – 305 км •  Ужгород – 176 км • Будапешт – 445 км

Засноване 1373 року;

Докладніше: https://uk.wikipedia.org/wiki/Великий_Бичків

КЗ «Обласний організаційно-методичний 
центр культури» Закарпатської облради

КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської облради

© Усі права застережено