Процес виготовлення тривалий і непростий. Потрібні знання, навички, і, звичайно ж, кожний вівчар має свої секрети. Та є один спільний – займаються цим винятково чоловіки. Вони кажуть, що бриндзя схожа на жінку: дуже ніжна, тому, щоб її приготувати, потрібні чоловічі руки.

Бриндзя – улюблена їжа гірських мешканців Закарпаття, яка є обов’язковим компонентом багатьох традиційних страв. Найпопулярніші серед них – банош, кулеша, пироги, галушки, мачанка та гугель. Іноді бриндзю називають білим золотом Карпат, підкреслюючи поширення у всьому Карпатському регіоні.

А справжньою візитівкою Закарпаття, що скликає тисячі гостей до Рахова та презентує звичаї краю, є фестиваль “Гуцульська бриндзя”, який присвячений поверненню вівчарів з отарами з полонин. Яскраве національне свято щороку всередині вересня вітає гостей звуками трембіт, дримб та сопілок – традиційних гуцульських музичних інструментів та піснями, оригінальними витворами народного мистецтва та приготовленими просто неба стравами гуцульської кухні. Тут можна придбати свіжу бриндзю, вурду, овечий сир.

Збереженню традиції виробництва гуцульської бриндзі сприяє й те, що цей продукт стає популярним і в Україні, і за кордоном. Це спричинило зростання його вартості, з іншого боку – дає поштовх розвитку виробництва. До речі, гуцульська бриндзя – продукт, який може незабаром отримати географічне зазначення, що свідчить про його оригінальність і автентичність.

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019
© Усі права застережено

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019 



уцульську бриндзю (бринзу) можна сміливо назвати брендом, що популяризує Закарпаття. Традиції виробництва продукту самобутні – йдеться про унікальний овечий сир Українських Карпат, котрий незмінно виготовляється з XIV– XV ст.

Оригінальність зумовлена вже тим, що вівці випасаються протягом 120 днів літнього періоду на високогір’ї на висоті не нижче за 700 метрів над рівнем моря. А саме приготування гуцульської бриндзі – справжнє дійство. Свіже овече молоко та закваска і досі залишаються незмінними компонентами продукту. До овечого молока, яке зціджують через смерекову гілку, вівчар додає фермент, так званий кляґ, добутий зі шлунка молочного ягняти чи теляти.

Технологія виготовлення бриндзі передбачає скисання нагрітого молока із кляґом, відтак – збивання дерев’яною збеталою (ручний міксер) та формування великої грудки – будзу, який розміщують на чистому полотні й підвішують, щоб стекла жентиця (сироватка). Після дозрівання будзу його перетирають і змішують із сіллю. Так народжується бриндзя.

Вурда – ще один різновид овечого сиру, який вирізняється м’якою консистенцією та ніжним смаком. Виготовляють цей продукт із сироватки, що лишається після приготування бриндзі, із додаванням свіжого овечого молока методом нагрівання та звурджування.





Місто Рахів – адміністративний центр Рахівського району Закарпатської області

Населення: 17000 жителів

Координати: 48° 03′ пн. ш. 24° 13′ сх. д.

Відстані: Київ – 680 км • Ужгород – 208 км • Львів – 275 км

Дата заснування: 1447 рік

КЗ «Обласний організаційно-методичний 
центр культури» Закарпатської облради

КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської облради

© Усі права застережено