Готувати напій потрібно у доброму настрої. Під руками повинна бути закуска – картопля печена на грані («грань» – діал., що означає «жар») та хліб із салом. Якщо повз хату господаря йде знайома чи незнайома людина, його обов’язок запросити її і почастувати сливовицею, яка щойно витекла з цівки.

Напій зберігають у скляній корчазі, яку щільно закривають дерев’яною пробкою. Краї заливають розплавленим воском. Кожен ґазда, що себе поважає, до горловини корчаги прив’язує червону стрічку, щоб не врекли. Зазвичай кладуть сливовицю у темне місце. Однак, якщо потрібно довше зберігати, то закопують корчагу в землю на глибину до 1 метра.

Жодне святкування та новоселицьке весілля не відбувається без сливовиці. Кажуть, як її не було на столі, то ґазда або бідний, або скупий. Деякі жителі принципово вживають тільки слив’янку, бо вона і зігріє, і звеселить.

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019
© Усі права застережено

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019 

Закарпаття
Нематеріальна

культурна спадщинаальовниче село Новоселиця розташоване на гористій місцевості у південно-східній частині хребта Гута. Тут і стара дерев’яна церква – історична пам’ятка ХVІІ століття, що побудована без єдиного цвяха, і прекрасний музей етнографії, де збережено минуле затисянського краю, і найвища точка Виноградівського району – гора Фрасин. Приваблює туристів і домашня горілка – сливовиця. Цей напій одержують шляхом подвійної дистиляції. Спочатку сливи очищають від кісточок, а потім дають їм добре перебродити. Використовують такі сорти, як бистриця, кобилиця, маргіта та алича.

Усі, хто бажає, мають можливість не тільки побачити на власні очі прадідівський процес виготовлення сливовиці, але й пригоститися нею. Місцеві господарі наголошують, що вживання екологічно чистих та натуральних продуктів – це запорука здоров’я та довголіття. А ще кажуть, що сливовиця – ліки від усіх хвороб: невеликі порції слив’янки корисні для травної системи, настоянки на лікарських рослинах (календула, звіробій, чебрець, бузина, горіх волоський) стануть у пригоді при аритмії, стоматологічних проблемах, а компреси зі сливовиці чудово знімуть біль при артриті.

Новоселиця – село у Виноградівському районі

Населення: 1450 жителів

Координати: 48° 7′ 46″ пн. ш.23° 13′ 33″ сх. д.

Відстані: Київ – 837 км • Львів – 295 км •  Ужгород – 112 км • Будапешт – 360 км

Перша писемна згадка: 1619 рік

Докладніше: https://uk.wikipedia.org/wiki/Новоселиця_(Виноградівський_район)

КЗ «Обласний організаційно-методичний 
центр культури» Закарпатської облради

КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської облради

© Усі права застережено