Pryalya

Майстер-клас із перебірно-човникового ткацтва

Читати

Відбувся майстер-клас Ольги Баков із перебірно-човникового ткацтва

13 вересня в селі Кідьош Берегівського району відбувся майстер-клас Ольги Баков із великоберезького перебірно-човникового ткацтва. Дійство проходило у майстерні ткалі за участі учениць школи села.

Пані Ольга з дитинства навчалась ткацтва у матері та бабусі, нині продовжує родинну традицію. Після закінчення школи працювала у ткацькій бригаді Катерини Антоник у селі Великі Береги. Ткацький станок на якому тоді працювала безвідмовно служить й донині, вже понад півстоліття. Вона виготовляє скатертини, доріжки, рушники, серветки тощо. У своїх роботах використовує різноманітні орнаментальні елементи характерні для угорської традиційної вишивки. Зокрема це «гвоздики», «тюльпани», «жолуді», вовчі лапи» та інші, виткані червоними та чорними нитками на білому фоні.

Ткаля брала участь в обласних, всеукраїнських та закордонних виставках: Румунії, Угорщині, Польщі. Ольга Баков майстер народної творчості України, член творчого об’єднання майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва «Берег».

Майстриня продемонструвала присутнім створення тюльпану. Діти із захопленням спостерігали як під її вправними руками на рушнику народжується чудесний візерунок, так добре їм знайомий. В творчому дійстві також взяли участь Ірина Мештер та Катерина Огар – не менше відомі ткалі села, що є одним із осередків ткацтва нашого краю.

Комунальний заклад « Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради в рамках реалізації грантового проекту за підтримки Українського культурного фонду надав можливість ознайомитися з традицією  великоберезького перебірно-човникового ткацтва.

Мета майстерні – відтворити та забезпечити просування традиції ткацтва, вивчити досвід та передати знання, поширити інформацію про це унікальне ремесло.


Riplyanka

Майстер-клас з приготування ріплянки

Читати

7 червня на території музейного комплексу «Старе село» в Колочаві відбулася майстерня з приготування ріплянки.

Відзначимо, що ріплянка – це традиційна страва жителів Колочави, яку готують кілька разів на тиждень у кожній хаті села. Варять ріплянку на повільному вогні у чавунній каструлі, часто помішуючи дерев’яною палкою (токаняником). Їдять страву з фрігою, яєчнею та різноманітними підливами. Ріплянка давно вже стала своєрідною візитівкою села.

Страву готувала знана газдиня села Марія Маркович. Вона щедро поділилася з присутніми кулінарними таємницями. Учасники дійства з цікавістю і захопленням слідкували за її вправними руками, уважно слухали її розповідь. Молоді дівчата – майбутні господині залюбки перейняли досвід приготування ріплянки, яка є елементом нематеріальної культурної спадщини Колочави. Без сумніву, після такого майстер-класу кількість любителів ріплянки збільшилася, а мистецтво її приготування житиме й поширюватиметься далі. Таким чином було зроблено черговий крок реалізації проекту «Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття», який здійснює Комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради за підтримки Українського культурного фонду.

В рамках майстерні відбулися перемовини виконавців проекту із знаним громадським діячем та краєзнавцем, членом правління Національної спілки краєзнавців України Станіславом Аржевітіним, сільським головою Юрієм Клевцем, а також представником місцевого малого бізнесу Іваном Марковичем. Там йшлося про збереження традицій села, розвиток туризму краю, і, зокрема, подальшого зростання привабливості Колочави. Було обговорено та окреслено план конкретних заходів, які потрібно для цього здійснити.

Мета заходу, що відбувся – збереження та популяризація нематеріальної культурної спадщини Закарпаття.


Muzykuvannya

Майстер-клас із народного музикування

Читати

Майстерня з народним музи́кою Олексієм Томишиним відбулася на Хустщині

27 травня в селі Нижнє Селище Хустського району в «Колибі опришків» відбулася майстерня зі скрипалем-віртуозом, лауреатом премії за охорону нематеріальної культурної спадщини Олексієм Томишиним.

Попри свій поважний вік, а Олексію Івановичу 85 років, він продовжує грати у трьох колективах і бере участь у різних культурно-мистецьких акціях села, району та області. Він вперше взяв скрипку у сім років і відтоді з нею не розлучається. Скрипаль-самородок знає надзвичайно багато народних пісень і мелодій, які є основою його репертуару. Примітно, що усі композиції музикант виконує без нот, просто на слух.

У майстерні взяло участь 13 діток, музичної школи Нижнього селища та Хустської дитячої школи мистецтв. Музикант виконував різні мелодії, а учні намагалися повторити їх на слух. Заняття проходило жваво, емоційно, викликало щире зацікавлення присутніх.

Творча майстерня пройшла на гарному організаційно-методичному рівні, зібрала багатьох шанувальників народної музики, представників влади, місцевої інтелігенції. Серед них голова села Іван Шоля, директор будинку культури Василь Рущак, директор Нижнєселищенської ДШМ Іван Степа, завідувач сектору туризму відділу культури і туризму Хустської РДА Валерій Янюк, власник колиби Володимир Стойка, викладач школи мистецтв міста Хуст Наталія Шимша, а також фахівці Хустського методичного кабінету.

Майстерня яку провів Комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради в рамках реалізації грантового проекту за підтримки Українського культурного фонду надав можливість присутнім перейняти живу традицію народного музикування від геніального скрипаля. 

Учасники майстерні висловили сподівання, що заняття із традиційного народного музикування будуть продовжуватись і в майбутньому. 

Акція відбулася в рамках проекту « Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття». Менеджери – Олеся Павлюк та Олена Гайдук, керівник – Ганна Дрогальчук.

The project was implemented with the support of the Ukrainian Cultural Foundation

The project was implemented with the support of the Ukrainian Cultural Foundation

Communal Institution «Regional Organizational and Methodical Center of Culture» of Zakarpattia Oblast Council

Communal Institution «Regional Organizational and Methodical Center of Culture» of Zakarpattia Oblast Council

Online HUB ICH of Transcarpathia, 2019
© All rights reserved

The project was implemented with the support of the Ukrainian Cultural Foundation

The project was implemented with the support of the Ukrainian Cultural Foundation

Online HUB ICH of Transcarpathia , 2019 

Transcarpathia
Intangible

Cultural Heritage


Vovnotkacztvo

Майстер-клас з традиційного вовноткацтва
Читати

23 серпня на Рахівщині Микола Кокіш провів майстер-клас з традиційного вовноткацтва

Він, мабуть єдиний на весь наш край майстер ткацтва, адже пальму першості тут тримають жінки. Каже, що працює за старою технологією якої навчився у своєї бабки. Присутні на майстер-класі діти із захопленням спостерігали як із клубочка шерстяної нитки під вправними руками пана Миколи народжується справжнє диво – чоловічий пасок з традиційним гуцульським орнаментом.

Пан Микола успадкував знання попередніх поколінь гуцулів Богданської долини,  досконало володіє технологією переробки вовни, виготовляє із неї різноманітні унікальні вироби. Ткацтвом займається з дитинства, а це вже понад півстоліття. У його творчому доробку сотні виробів. Розповідає, що робота за ткацьким станком удосвіта приносить йому надзвичайний спокій і умиротворення, дарує справжнє задоволення. Це своєрідна медитація під час якої приходить вирішення багатьох життєвих проблем.

Традиція гуцульського ткацтва, яку майстер зберігає і примножує ввійшла в обласний реєстр нематеріальної культурної спадщини.

В рамках майстер-класу відома ткаля Дося Гринажук розповіла й продемонструвала присутнім процес обробки овечої вовни від стрижки до пряденої нитки.

Комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради в рамках реалізації грантового проекту за підтримки Українського культурного фонду надає можливість ознайомитися з традицією народного вовноткацтва.

Мета майстерні – відтворити та забезпечити просування традиції ткацтва, вивчити досвід та передати знання, поширити інформацію про це ремесло.

Менеджери проекту методисти КЗ «ООМЦК» ЗОР Олена Гайдук та Олеся Павлюк, керівник, модератор Ганна Дрогальчук.

 


Kovalstvo

Творча майстерня з традиційного ковальства

Читати

Творча майстерня з традиційного ковальства відбулася у селі Лисичово

9 липня  в селі Лисичово Іршавського району на території кузні-музею «Гамора»  відбувся майстер-клас з ковальства Михайла Пилипчинця.

Трудиться тут із далекого 1985-го. Як колись, так і зараз виготовляє вироби сільськогосподарського призначення: мотики, лопати, сокири тощо.

Майстер працює за стародавньою технологією, що не змінювалася протягом століть. Саме тяглість традиції являє  цінність ковальського мистецтва.

Він – найактивніший і найдосвідченіший коваль у цій кузні. Понад 30 років кує  тут сільськогосподарський реманент у єдиній в Україні діючій кузні, яка працює за принципом водяного млина.

Обертальний рух колеса і приводить в дію молот вагою 125 кілограмів. За кілька вправних ударів вдається з нагрітого металу зробити мотику чи лопату.

У кожного майстра є помічник – розповідає пан Михайло. Лише співпраця з ним допомагає швидко і якісно виготовляти продукцію. Каже, що радують і вселяють надію на те, що ковальство житиме такі учні як Мар’ян Туряниця. Хлопчина вже у четвертому поколінні займається ковальством. Ще його прадід, дід і батько працювали тут і він теж продовжує займатися цим древнім як світ ремеслом.

В рамках проведеного майстер-класу Віктор Петровці ознайомив присутніх з історією кузні, технікою та технологію ковальської справи, а Михайло Пилипчинець продемонстрував процес виготовлення мотики, поділився  власним досвідом, таємницями виробництва.

Радує, що жваве зацікавлення до дійства виявила присутня тут молодь.

Комунальний заклад « Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради в рамках реалізації грантового проекту за підтримки Українського культурного фонду надав можливість ознайомитися з традицією народного ковальства.

Мета майстерні – відтворити та забезпечити просування традиції ковальства, вивчити досвід та передати знання, поширити інформацію про це ремесло.

Менеджери проекту методисти КЗ «ООМЦК» ЗОР Олена Гайдук та Олеся Павлюк, керівник, модератор Ганна Дрогальчук.

Організаційно-методичні питання щодо проведення майстер-класу вирішував завідуючий кузні-музею Віктор Петровцій.


Лозоплет

Майстер-клас із лозоплетіння

Читати

Молодь села Іза продовжує традиції лозоплетіння

Традиція лозоплетіння с. Іза побутує здавна і виявляє високу життєздатність. Це основний вид заробітку для більшої частини жителів села. Плетуть і в сусідніх селах – Горінчові, Липчі та Кошелеві, але не так масово. Тому, якщо в Ізі перестануть займатися цим ремеслом, то з часом сама традиція може зникнути, що несе загрозу побутуванню самого елемента нематеріальної культурної спадщини Закарпаття.

Нині важливо зберегти, не втратити традицію цього самобутнього, унікального ремесла, вироби якого вражають високим професіоналізмом, різноманітністю та неповторною красою.

20 червня в будинку культури с. Іза відбулася майстерня з лозоплетіння в рамках реалізації грантового проекту «Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття», який здійснює комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради за підтримки Українського культурного фонду.

Майстер-клас провела директор будинку культури Віра Вучкан. Молодь із захопленням споглядала за вправними руками майстрині, які вміло виплітали з вербових прутиків «денце» (дно кошика), «палісочок» (встановлення в денце прутиків), «нижній вуй» (нижнє обрамлення кошика), «споди» (стінки кошика), «верхній вуй» (верхнє обрамлення кошика), легко загинаючи лозу. Весь процес супроводжувався розповіддю про підготовку до роботи, різні види лози (зарінка, сіда верба, сажаниця), інструменти та пристрої для чищення й  розколювання матеріалу. Учасники з задоволенням працювали разом із майстринею, допомагаючи плести кошик, підспівуючи ізянські коломийки.

Виконавці проекту також завітали в гості до  високопрофесійного майстра Василя Чохняя, який виплітає неповторні, складні вироби з лози – комплекти меблів, крісла-гойдалки, декоративні вази та ін. Він є учасником багатьох обласних і міжнародних виставок та фестивалів. Його роботи користуються неабияким попитом у шанувальників цього мистецтва.

 

Communal Institution «Regional Organizational and Methodical Center of Culture» of Zakarpattia Oblast Council

Communal Institution «Regional Organizational and Methodical Center of Culture» of Zakarpattia Oblast Council

© All rights reserved