Згодом зрідка почали застосовувати багатоколірне поєднання. Традиційними візерунками прикрашали й прикрашають одяг, предмети господарського призначення, інтер’єр. Для виробів характерними є переважно стилізовані геометрично-рослинні та тваринні орнаменти.

У 90-х роках минулого століття у загальноосвітній школі І–ІІІ ступеня села Великі Береги відкрито музей ткацтва та етнографії. Експонати закладу – старовинні ткацькі верстати та інструменти, на яких здавна працювали майстрині. Нині у школі діє майстерня, де активно продовжують традицію ткацтва, навчаючи учнів на уроках праці за індивідуальною програмою. Докладалася до створення експозиції Каталіна Антоник – її експонати слугують взірцями для молодшого покоління. Багато сил і вміння віддають цій справі її найкращі учениці Маріанна Профус та Ольга Баков – майстри народної творчості України, які здобули широке визнання на Закарпатті і за його межами.

З метою збереження та популяризації цього традиційного ремесла 2015 року було започатковано фестиваль великоберезького ткацтва, на якому можна ознайомитися з творчістю місцевих майстринь та придбати їхні унікальні вироби.

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019
© Усі права застережено

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду

Онлайн ХАБ НКС Закарпаття, 2019 



сновними осередками традиційного великоберезького перебірно-човникового та мереживного ткацтва є села Великі Береги та Кідьош Берегівського району. З-поміж інших різновидів це ремесло вирізняється витонченістю, стриманістю, елегантністю, а головне – на Закарпатті у ньому переплелися різні національні культури: угорська, австрійська та українська.

Ткані витвори мистецтва як у давнину, так і нині з’являються на світ за допомогою дерев’яного верстата, так званих горизонтальних кросен з бердами завдовжки 60–80 см. Основна сировина – конопля та льон. Техніка ткання, поєднання орнаменту з традиційним використанням кольорів (синього, чорного) та витканого мережива прийшли до нас із Відня у 80-х рр. ХІХ століття. Минулого століття слава про вміння великоберезьких вишивальниць і ткаль дійшла до Парижа – стрічками з орнаментами, виготовленими руками місцевих майстринь, користувались навіть у столиці світової моди. З минулого століття у зв’язку з доступом до кольорового прядива фабричного виробництва гама барв поповнилася червоним та білим.





Великі Береги і Кідьош – сусідні села в Берегівському районі

Населення: 2800 та 900 жителів відповідно

Координати: 48° 13′ пн. ш. 22° 45′ (41′) сх. д.

Відстані: Київ – 800 км • Львів – 260 км • Ужгород – 70 км

Заснування: Великі Береги – 1214 р, Кідьош – 1332 р.

КЗ «Обласний організаційно-методичний 
центр культури» Закарпатської облради

КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської облради

© Усі права застережено